Ελληνικά » Προβολή νέων

09.01.2018

«Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της Ελλάδας E2: Πανεπιστήμιο Αθηνών» ΠΡΕΜΙΕΡΑ

Πληροφορίες

«Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της Ελλάδας E2: Πανεπιστήμιο Αθηνών»
ΠΡΕΜΙΕΡΑ

Ημερομηνία προβολής: Τετάρτη 10.01.2018 στις 21:00

"Μια μοναδική καταγραφή της ιστορίας, των δομών, της καθημερινότητας και των επιτευγμάτων των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων της Ελλάδας παρουσιάζεται στη νέα σειρά ντοκιμαντέρ παραγωγής COSMOTE TV, που έρχεται τον Ιανουάριο στο COSMOTE HISTORY.
Στο δεύτερο επεισόδιο παρακολουθούμε την ιστορία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου της Αθήνας. Το ίδρυμα, που αρχικά ονομάστηκε «Πανεπιστήμιο Όθωνος», ιδρύθηκε στις 3 Μαΐου 1837, μέσα σε πανηγυρικό κλίμα, αλλά και με ορισμένες επιφυλάξεις. Το Πανεπιστήμιο Αθηνών, όντας το πρώτο ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα της χώρας, αλλά κι ολόκληρης της Βαλκανικής Χερσονήσου, διαμόρφωσε από το μηδέν κάθε πτυχή της δημόσιας κι ιδιωτικής ζωής στην Ελλάδα. Ξεκινώντας με μόνο τέσσερα τμήματα και 52 φοιτητές, το Πανεπιστήμιο Αθηνών έχει εξελιχθεί σήμερα στο δεύτερο μεγαλύτερο ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα της χώρας με πάνω από 30 τμήματα και περισσότερους από 50.000 φοιτητές".

Παραγωγή: COSMOTE TV, 2017
Σκηνοθεσία: Στέφανος Μπλάτσος