ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΗΣ QS ΓΙΑ ΤΟ 2022

Σημαντική Διάκριση του Τμήματος Φυσικής του ΕΚΠΑ σύμφωνα με την κατάταξη της QS για το 2022

Το Τμήμα Φυσικής διατηρεί την θέση του στα 400 καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Η «φήμη μεταξύ των εργοδοτών» εμφάνισε την εντυπωσιακή άνοδο κατά 36% σε σχέση με το 2020 επιβεβαιώνοντας την υψηλή απασχολησιμότητα των αποφοίτων και την εμπιστοσύνη των εργοδοτών σε αυτούς και τις σπουδές τους, ενώ οριακή αλλά σημαντική είναι η βελτίωση και στο κριτήριο της ακαδημαϊκής φήμης. Με πολύ υψηλή βαθμολογία και για το 2022 αποτιμάται η ερευνητική δραστηριότητα του Τμήματος, η οποία στο κριτήριο ετεροαναφορές/εργασία λαμβάνει βαθμό 78,6% ενώ στον δείκτη H-index λαμβάνει 81,3%.