ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ

ΤΜΗΜΑ ΦΥΣΙΚΗΣ
**************************************

Ανακοίνωση για τις εξ αποστάσεως εξετάσεις Χειμερινού Εξαμήνου 2024

Το Τμήμα Φυσικής υλοποιεί την απόφαση της Συγκλήτου του ΕΚΠΑ περί διαδικτυακής εξ αποστάσεως διεξαγωγής των εξετάσεων, όπως υποχρεούται από το νόμο, παρά τις σοβαρές επιφυλάξεις των μελών του, με αίσθημα ευθύνης για τους φοιτητές και υπό την πίεση της ανάγκης να μη διαταραχθεί, στο μέτρο του δυνατού, ο προγραμματισμός των σπουδών τους.
Τονίζεται επίσης ότι τα μέλη ΔΕΠ του Τμήματος αναγκάζονται να διαχειριστούν, υπό εξαιρετικά αντίξοες και πιεστικές συνθήκες, μία αντίθετη προς την ομαλή εκπαιδευτική διαδικασία κατάσταση, για τη δημιουργία και διατήρηση της οποίας δεν ευθύνονται θεσμικά.
Οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν εξ αποστάσεως, σύμφωνα με το Τροποποιημένο Πρόγραμμα Εξετάσεων Φεβρουαρίου 2024 το οποίο έχει αναρτηθεί στην σχετική θυρίδα στην ιστοσελίδα του Τμήματος, δεδομένου ότι δεν είναι εφικτή η πρόσβαση στις υποδομές του Τμήματος Φυσικής.
Οι εξετάσεις ξεκινούν τη Δευτέρα 12/2/24 και λήγουν την Παρασκευή 23/2/24.
Οδηγίες για τη συμμετοχή των φοιτητών στην εξ αποστάσεως εξέταση των μαθημάτων, στα οποία μπορεί να ζητείται και προφορική εξέταση, θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του Τμήματος σε ανακοίνωση με τίτλο: «Οδηγίες για την εξ αποστάσεως εξέταση μαθημάτων του Τμήματος Φυσικής, της εξεταστικής περιόδου Φεβρουαρίου 2024»
Οι φοιτητές θα πρέπει να διαβάσουν πολύ προσεκτικά και να ακολουθήσουν πιστά τις οδηγίες αυτές, καθώς και τις ανακοινώσεις που θα αναρτηθούν στο eclass των μαθημάτων που θα εξεταστούν, ώστε να έχουν τη δυνατότητα συμμετοχής στις εξετάσεις.

Ε.Ε. Νισταζάκης, Καθηγητής
Πρόεδρος Τμήματος Φυσικής