Τμήμα Φυσικής

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ

Οι εγγραφές των νεοεισερχόμενων φοιτητών πραγματοποιούνται σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο, η οποία ορίζεται κάθε φορά με εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ για τις διάφορες κατηγορίες εισαγομένων, μετά από σχετικές ανακοινώσεις της Γραμματείας στην ιστοσελίδα του Τμήματος.

Με την εγγραφή τους, οι φοιτητές λαμβάνουν πιστοποιητικό εγγραφής και Αριθμό Μητρώου. Έχοντας αυτόν τον ΑΜ, θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση για απόκτηση ιδρυματικού λογαριασμού  στο Πανεπιστήμιο  και δικαίωμα πρόσβασης στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες.

Οι φοιτητές, κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, μπορούν να επωφεληθούν από μια σειρά παροχών, διευκολύνσεων και υπηρεσιών που προσφέρει το Πανεπιστήμιο. Αυτές αφορούν στη σίτιση, τη στέγαση, την υγεία, εκπαιδευτικές, πολιτιστικές και αθλητικές δραστηριότητες κτλ. Περισσότερες πληροφορίες βρίσκονται στην ιστοσελίδα του ΕΚΠΑ.